Zajęcia zaczęliśmy od  poznania rodziny krowy oraz jej części ciała. Następne działania dzieci to:  

- rysowanie łąki metodą „Edukacji przez ruch” D. Dziamskiej na, której dzieci umieszczały wykonaną przez siebie krowę,

- układanie historyjki obrazkowej „Skąd mamy mleko”,

- nauka dojenia krowy,

- zabawy badawcze - porównywanie mleka świeżego ze śniegiem i konsystencji mleka i śniegu następnego dnia,

- zabawa w sklep - kupowanie wyrobów mlecznych,

- przygotowywanie i spożywanie mlecznych posiłków np. płatki na mleku, kanapki z żółtym serem, jogurt malinowy, makaron z białym serem i naturalnym jogurtem.

Podczas realizacji projektu dzieci były bardzo aktywne i chętnie wykonywały powierzone zadania. Wiedzą już skąd mamy mleko i jakie są jego wartości odżywcze. Chętnie je piją  tak jak Mikołaj, który niebawem odwiedzi wszystkie dzieci w domach.

 Nasza grupa  bierze udział w Ogólnopolskim programie edukacji zdrowotnej „Klub Mleczaka”.

Celem programu jest wykształcenie i utrwalenie u dzieci nawyku higieny jamy ustnej poprzez regularne szczotkowanie zębów, odpowiednie odżywianie, tryb życia i kontrole w gabinecie stomatologicznym.

Realizacje treści zaczęliśmy od spotkanie z bohaterami Klubu Mleczaka, którzy towarzyszyli dzieciom  w organizowanych zabawach i zajęciach.

Podczas działań dzieci:

- poznawały przybory do mycia zębów, rodzaje pasty do zębów i malowały nimi

  papierowe zęby,

- przeliczały uśmiechnięte i smutne zęby, układały rytmy,

- rysowały po kropkach,

- układały historyjkę obrazkową  „Mycie zębów”,  

- obserwowały doświadczenie  „Wpływ różnych płynów na skorupkę jajka”,

- uczyły się myć zęby na modelu szczęki pod czujnym okiem pań ze Stacji   

  Sanitarno – Epidemiologicznej,

- wykonały prace na konkurs plastyczny „Pomocnik Mleczaka”,

- wykorzystywały do zabaw akcesoria z kącika tematycznego,

- samodzielnie myły zęby w łazience,

- zdobyły pierwszą  sprawność – opanowały technikę mycia zębów.

24 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Do tego święta przedszkolaki przygotowywały się przez cały tydzień. Uczyły się rysować misie po śladzie w rytm muzyki D. Dziamskiej „Edukacja przez ruch”, wykonały misiowe opaski na głowy, ćwiczyły ze swoimi przytulankami. W dniu święta misia zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. W bajkowej krainie dzieci tańczyły, śpiewały, opiekowały się misiami, uczyły się rozpoznawać emocje maskotek oraz tworzyły wspólnie dużego misia. Ten dzień był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.

 

24 listopada czterolatki po raz pierwszy odwiedziły Barwną Bibliotekę Multimedialną. Już po wejściu dzieci zostały zamienione w krasnali i w kolorowych czapeczkach wysłuchały opowiadania „Krasnal w krzywej czapce” czytanego przez Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Panią Renatę Szwed. Następnie uczestniczyły w szukaniu ukrytych w pomieszczeniach biblioteki krasnali i wykonywały zaproponowane przez skrzaty zadania. Dzieci miały okazję wspólnie z rówieśnikami podróżować po krainie fantazji. Dodatkową atrakcją wycieczki była przejażdżka busem i poznanie budynku muzeum w Zespole Pałacowym Radziwiłłów. Wycieczka dostarczyła dzieciom dużo wrażeń.

 

23 listopada czterolatki uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom historię  Pluszowego Misia. Następnie przedszkolaki rozwiązywały zagadki o misiach i z dużym zainteresowaniem oglądały książki, których bohaterami były misie. „Jeżyki” bardzo miło spędziły czas w bibliotece.